Tajemnice ziemi głogowskiej – wystawa

Na wystawie prezentowane będa wyniki kilkuletnich badań głogowskich archeologów
DGL News

Od lat, za sprawą archeologów z Muzeum Archeologiczno-Historycznego, ziemia głogowska odkrywa swoje tajemnice. Efekty ich pracy już wkrótce będzie można oglądać na wystawie, na której zaprezentowane będą wyniki badań przeprowadzonych na terenie miasta w latach 2015-2020.

W ostatnich latach archeolodzy prowadzili swe prace w wielu miejscach Głogowa. Między innymi na terenie, na którym powstaje nadodrzański bulwar, przy okazji odbudowy budynku teatru, budowy ulicy Starowałowej oraz ulicy Długiej. Archeologów można było spotkać także na terenie, na którym wybudowano galerię Multibox oraz sklep Kaufland.

Efektom tych badań poświęcona zostanie najnowsza wystawa, która przygotowywana jest w głogowskim Muzeum Archeologiczno-Historycznym. Złożą się na nią nie tylko liczne plansze z opisem stanowisk i przeprowadzonych na nich prac, ale także najciekawsze znaleziska. A tych nie brakuje.

Na ekspozycji pokazana zostanie między innymi gotycka płaskorzeźba odkryta podczas badań prowadzonych na Bulwarze Nadodrzańskim w pobliżu kościoła św. Stanisława. Wykonany z piaskowca element odsłonięto na przedłużeniu narożnikowej przypory południowo-zachodniej ściany świątyni. Prawdopodobnie był on wtórnie wykorzystany do budowy dostawionej od zewnątrz ściany.

Trzy pola kamiennego bloku pokryte są płaskorzeźbami przedstawiającymi krucyfiks, świętą w koronie, prawdopodobnie Apolonię lub Agatę oraz biskupa w infule z pastorałem. Stylistyka tych przedstawień nawiązuje do popularnych w drugiej połowie XV wieku graficznych kompozycji, co pozwala datować wykonanie rzeźb właśnie na ten okres.

Na uwagę zasługują również zabytki pozyskane podczas prac przeprowadzonych na ulicy Długiej. Są to przede wszystkim, pochodzące z późnego średniowiecza, przedmioty codziennego użytku: ceramiczne i szklane fragmenty naczyń, odpady obróbki kościanej oraz przedmioty metalowe. Na szczególną zaś uwagę zasługuje figurka ceramiczna, przedstawiająca Matkę Boską z Dzieciątkiem Jezus, datowana na koniec XV wieku.

Otwarcie wystawy prezentującej wyniki archeologicznych badań planowane jest na przełom czerwca i lipca. O szczegółach będziemy informowali na bieżąco.

Tekst: MAH w Głogowie