Stuletnie konfesjonały w głogowskiej Kolegiacie

Niezwykle cenny dar trafił do głogowskiej Kolegiaty
DGL News

Do głogowskiej Kolegiaty trafiły dwa ok. stuletnie, bogato zdobione konfesjonały z drewna dębowego. Pochodzą z niemieckiego kościoła w Trewirze, leżącym przy granicy z Luksemburgiem.

Konfesjonałami zainteresował nas Polak mieszkający w Niemczech, który jest wolontariuszem wyszukującym kościelne elementy i pośredniczy w przekazywaniu ich do Polski – informuje proboszcz parafii kolegiacki ks. kanonik Rafał Zendran.

Mają one zdobienia nawiązujące do Biblii. Dużo jest w nich symboli odnoszących się do oczyszczenia i nawrócenia. Widoczne są m.in. postaci Marii Magdaleny oraz św. Piotra. Jeden z nich wieńczy piękna rzeźba symbolizująca powrót syna marnotrawnego. Na obu widoczny jest napis w j. niemieckim. To fragment ewangelii św. Łukasza.

Konfesjonały są w dobrym stanie, choć konieczna będzie renowacja. Znikną też niemieckie napisy. Dar ma wartość nie tylko duchową, ale i materialną. Jak informuje ks. Zendran, zwykły konfesjonał kosztuje ok. 25 tys. zł. Te, które przyjechały z Niemiec, warte są kilkakrotnie więcej. Po renowacji trafią do Kolegiaty na stałe.

Źródło: Centrum Informacji Turystycznej w Głogowie.
Zdjęcia: K. Zawicki.