Widok z wieży ratuszowej wczoraj i dziś

Jak zmienił się Głogów widziany z wieży ratuszowej – zapraszamy do obejrzenia zdjęć
Ratusz_Urząd Miejski w Głogowie

Ponad 100 lat temu, w latach 1911-1914, wykonano piękne zdjęcia Głogowa z wieży ratuszowej. Był to czas rozkwitu miasta, które po ponad 270 latach, wychodziło z okowów twierdzy.

Na fotografiach widoczne są obiekty, których już nie ma. Od strony wschodniej Królewska Szkoła Wojenna i synagoga. Od strony zachodniej Kościół Ewangelicki popularna Łódź Chrystusowa, koszary saperów (nie było jeszcze koszar Hindenburga przy dzisiejszej ul. Wojska Polskiego), czy wydawnictwo Wiskotta-Fleminga. W pełnej okazałości widoczne są m.in. Zamek Książąt Głogowskich, kościoły Bożego Ciała, św. Mikołaja, św. Stanisława i kolegiata.

Ciekawie wyglądają fragmenty miasta, które nie były wówczas zabudowane, a dziś stoją tam ważne obiekty. Dopiero we wstępnej zabudowie znajduje się al. Wolności (Hohenzollernstasse). Nie ma jeszcze budynku I Liceum Ogólnokształcącego oraz Domku Mleczarza.

Dobrze widać dworzec kolejowy, który stał na dzisiejszym peronie drugim, a po którym pozostały praktycznie tylko fundamenty.

Zdjęcia wykonane zostały nie z poziomu tarasu widokowego, ale znajdującego się kilkanaście metrów wyżej prześwitu pod samą kopułą wieńczącą wieżę. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: współczesnych i archiwalnych.

Źródło: Centrum Informacji Turystycznej w Głogowie.