Lekcje przez Internet

Tymczasowe zawieszenie zajęć w szkołach to nie wakacje! Zostały zmienione przepisy, dzięki którym możliwe jest kształcenie na odległość.
uczeń student laptop (fot. Pixabay)

Przerwa w zajęciach w szkole i na uczelni to nie wakacje ani ferie. To czas, w którym musimy zrobić wszystko, aby nie dochodziło do kolejnych zarażeń koronawirusem. Dlatego pozostań w domu! Oprócz tego – dbaj o higienę i często myj ręce wodą z mydłem. Pamiętaj, że to również od Ciebie zależy, czy wirus będzie rozprzestrzeniał się dalej!

Nowe prawo obowiązuje od 25 marca do 10 kwietnia.

Za organizację kształcenia na odległość odpowiadać będzie dyrektor szkoły, który jest zobowiązany, aby powiadomić rodziców, w jaki sposób zorganizuje naukę. Nauczyciele otrzymają możliwość weryfikacji dotychczas stosowanego programu nauczania tak, by dostosować go do wybranej metody kształcenia na odległość.

Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło portal Zdalne Lekcje. To miejsce, w którym nauczyciele, rodzice i uczniowie mogą znaleźć materiały do zdalnego nauczania. Zostały tam zebrane najciekawsze i najbardziej atrakcyjne materiały edukacyjne. Są uporządkowane i dopasowane do etapów nauczania i przedmiotów. Publikacje ułożone są w formie planu lekcji.

Kolejną propozycją pomagającą w zdalnym kształceniu jest portal Epodreczniki. Umieszczone są tam bezpłatne materiały edukacyjne. Na platformie możena śledzić postępy w nauce zalogowanych użytkowników, czyli wszystkich uczniów i nauczycieli, którzy stworzą konto na platformie.

Dyrektor szkoły lub placówki, który zdecyduje się na korzystanie z platformy, może utworzyć na niej konta dla uczniów i nauczycieli. Przepisy pozwalają na przetwarzanie danych uczniów i nauczycieli szkoły lub placówki w celu utworzenia kont. Aby usprawnić korzystanie z platformy, dyrektor wykorzysta do tego celu System Informacji Oświatowej.

Została również utworzona platforma Grarantanna – cykl różnego typu aktywności internetowych. Codziennie są tam publikowane kolejne wyzwania, dzięki którym czas w domu minie szybko i aktywnie.

źródło: www.gov.pl