Trudne pytania w czasie epidemii

Koronawirus to temat, który jest dziś obecny niemal w każdej rodzinie. Co zrobić, gdy w domu są dzieci? Mówić prawdę?
DGL News

Eksperci ze Stowarzyszenia „Otwarte Drzwi” na portalu DGL News odpowiadają na trudne pytania. Dzisiejszym tematem jest: Kwarantanna – idealny czas dla wzmacniania rodzin!

Koronawirus to temat, którego nie da się uniknąć! Słyszymy o nim w każdym miejscu, na każdym kanale TV, widzimy ludzi w maskach, w sklepie spożywczym. Rodzice z zajęć socjoterapeutycznych, programu Wzmacniania Rodzin zastanawiają się, jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie.

 „Moje dziecko ma zaburzone poczucie bezpieczeństwa, płacze przed snem i martwi się o dziadków!” – informuje jedna z mam w grupie na portalu społecznościowym.

Co zrobić w takiej sytuacji, radzą specjaliści Głogowskiego Stowarzyszenia „Otwarte Drzwi”:

„Świat dziecka w tym czasie jest bardzo mały. Ogranicza się do najbliższych: rodziców, dziadków i rodzeństwa. Dzieci muszą wiedzieć, że ich świat nie jest zagrożony. Starajmy się nadmierne, a w szczególności przy małych dzieciach, nie oglądać wiadomości!

Podążajmy za dzieckiem. Dostarczajmy tyle wiedzy ile potrzebują, ile są w stanie zrozumieć i zinterpretować. Jeśli rodzic nie przejmie steru, utoną w natłoku informacji. Chodzi o to, żeby nie straszyć!

Informacje, jakie niewątpliwie powinny być przekazane, to przede wszystkim: Co zrobić, żeby uniknąć zakażenia koronawirusem?

Pojawiają się już w Internecie prezentacje na ten temat (TUTAJ znajdziecie idealną prezentację Wydawnictwa Olesiejuk do rozmowy z dzieckiem)
Należy wyjaśnić, że rodzice zrobią wszystko, aby je ochronić, że ku temu służy kwarantanna, maski i częste mycie rąk.

Przed atakiem paniki może uchronić ich plan, poczucie bezpieczeństwa i perspektywa.

Nie zabraniaj lęków! Nie mów: „Nie bój się”, „Nie histeryzuj”.
Używaj pozytywnego przekazu: „Właśnie to, że jesteśmy odpowiedzialni i nie odwiedzamy babci może uchronić Nas przed zakażeniem”, „W przypadku zachorowania przez dzieci szanse na wyleczenie są naprawdę duże i mogą być bezobjawowe”. Rozmawiajcie!

Jeśli macie wrażenie, że temat Was przerasta, a dziecko jest w coraz gorszej kondycji psychicznej, zasięgnijcie po porady psychologa – w naszym mieście są instytucje udzielające wsparcia przez telefon, zachęcamy również do napisania do Naszego Stowarzyszenia.

Prowadzimy internetowe grupy wsparcia „Słowo na dziś” i „Wzmacnianie rodziny”, gdzie wspólnie podnosimy się na duchu.

Napisz do Nas na facebooku!

I pamiętaj, że to dobry czas na poprawę relacji, poznanie się na nowo…

Pozdrawiają specjaliści Głogowskiego Stowarzyszenia „Otwarte Drzwi” z domowego zakątka.”