„Ninateka w Bibliotece” zaprasza na kolejny seans

Tym razem, nominowany do Oscara, film pt. „Joanna” o śmiertelnie chorej blogerce – Joannie Sałydze.
DGL News

Biblioteka Lokalna Osiedla Głogowskiego przy ulicy Perseusza 13 zaprasza 17 lutego 2020 r., w poniedziałek, na godz. 17.00 na pokaz nominowanego do Oscara filmu „Joanna” w reżyserii Anety Kopacz, którego bohaterką jest walcząca z chorobą nowotworową Joanna Sałyga. Seans jest kolejnym pokazem z cyklu „Ninateka w Bibliotece”, w którym prezentujemy filmy dokumentalne wyprodukowane przez Narodowy Instytut Audiowizualny.

Joanna Sałyga stała się znana dzięki blogowi „Do czego przyda się chustka”, w którym dzieliła się swoją codziennością od momentu poznania diagnozy. Osobowość i wrażliwość autorki na tyle zachwyciły reżyserkę Anetę Kopacz, że bardzo szybko zdecydowała się nakręcić o niej film. Jednak największym wyzwaniem było przedstawienie nie historii odchodzenia, ale lekcji afirmacji życia, jaką dała nam Joanna: „Wiedziałam, że moja bohaterka mimo ciężkiej choroby pięknie żyje. I to było dla mnie fascynujące. Wielokrotnie zadawałam sobie pytanie, czy musimy znać datę naszej śmierci, żeby umieć żyć. Tak naprawdę. Doceniać to, co mamy, robić to, co nas uszczęśliwia, podejmować dobre decyzje, odważyć się realizować własne potrzeby. Nie tracić czasu. Patrzę na znajomych, którzy są światłymi ludźmi, całkiem dobrze im się żyje albo właściwie mogłoby się bardzo dobrze żyć. A jednak za wszelką cenę próbują od siebie odsunąć albo zniszczyć to, co mają. Czasem nie pojmuję, jak można nie widzieć, nie słyszeć tego, co najcenniejsze. Wydaje nam się, że jesteśmy nieprzemakalni. Budzimy się rano, pijemy kawę, zbiegamy ze schodów i uważamy, że to coś, co zostało nam dane raz na zawsze. Że nam się należy. I że ciągle mamy tyle czasu na wszystko. A wcale tak nie musi być” – mówiła w wywiadzie reżyserka filmu.

Serdecznie zapraszamy na pokaz! Wstęp wolny.

Kolejne pokazy z cyklu Ninateka w Bibliotece: 2 marca 2020 r., poniedziałek, godz. 17.00 – „Mój ojciec Staś” Andrzeja Dudzińskiego – historia życia pisarza Stanisława Dygata, męża Kaliny Jędrusik.

autor tekstu: Agata Bogucka