Obwodnica Głogowa wpisana do rządowego programu budowy 100 obwodnic

Kiedy rozpoczęcie prac budowlanych przy obwodnicy i drugiej przeprawie mostowej?

W sobotę Rząd RP ogłosił Program budowy 100 obwodnic, gdzie obwodnica Głogowa znajduje się na 1. miejscu wśród inwestycji na Dolnym Śląsku. Dziś Wojciech Zubowski, poseł na Sejm RP, podał tę informację na konferencji prasowej. W konferencji uczestniczyli także Krzysztof Kubów – Minister w Kancelarii Premiera, Rafael Rokaszewicz – prezydent Głogowa, Tymoteusz Myrda – członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego oraz radni sejmikowi.

Dziś mamy historyczną chwilę dla mieszkańców Głogowa, dla mieszkańców regionu. To oczywiście zdjęcie ruchu tranzytowego z Głogowa, to polepszenie komfortu i bezpieczeństwa jazdy mieszkańców regionu. To strategiczna inwestycja, którą będziemy chcieli, przy współpracy z samorządem, realizować – mówił na konferencji Krzysztof Kubów, szef Gabinetu Politycznego Premiera.

Zawsze uważałem, że zgoda i współpraca buduje i jeżeli tylko możemy się porozumieć dla dobra mieszkańców, to trzeba to zrobić. Dziś mamy kluczowy moment – wpisanie obwodnicy Głogowa do rządowego programu. Dziękuję panu ministrowi i posłowi za ogromne zaangażowanie. Gdybyśmy nie byli w tym programie to budowa obwodnicy byłaby zagrożona. To bardzo długo wyczekiwana informacja dla głogowian – powiedział Rafael Rokaszewicz, prezydent Głogowa.

Liczymy, że w najbliższym czasie zakończą się prace studyjne wraz z wyborem wariantu obwodnicy i ruszą prace z projektem budowy. Głogów znalazł się wśród sześciu innych miast, którym obwodnice są bardzo potrzebne. Gratuluję prezydentowi, że Głogów znalazł się na tej liście, jeszcze raz dziękuje panu premierowi i ministrowi, że ta inwestycja będzie realizowana – mówił Tymoteusz Myrda, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad dokona wyboru wariantu obwodnicy. Rozpoczęcie kolejnego etapu prac, rozpisanie przetargu planowane jest na IV kwartał 2022 roku, ale musimy pamiętać, że to zależy też od kwestii relacji miedzy samorządami, od ewentualnych głosów ze strony mieszkańców i tego co pojawi się w uwarunkowaniach środowiskowych. Tu nikt precyzyjnego terminu wskazać nie może – mówił Wojciech Zubowski, Poseł na Sejm RP (PiS).

Dziennikarze dopytywali o szacunkowe koszty budowy obwodnicy i drugiej przeprawy mostowej. A ta może kosztować nawet miliard. Obwodnica miała zostać wybudowana przy współudziale środków unijnych w ramach Krajowego Programu Budowy Dróg. Teraz mają to być pieniądze tylko z budżetu państwa. Łączny szacowany koszt budowy 100 obwodnic to 28 miliardów złotych.

Zdjęcia: Marta Dytwińska-Gawrońska