GIM TV na podium

Międzyszkolna Sekcja Filmowa GIM TV zwyciężyła w V Ogólnopolskim Konkursie Filmowym „Zabytkomania”

4 grudnia został rozstrzygnięty V Ogólnopolski Konkurs Filmowy „Zabytkomania”. Podczas uroczystej gali w pałacu w Radziejowicach organizatorzy konkursu wręczyli nagrody i wyróżnienia autorom najlepszych filmów nawiązujących do odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku na najwyższym podium stanęła ekipa Międzyszkolnej Sekcji Filmowej GIM TV.

„Zabytkomania” to konkurs skierowany do pasjonatów sztuki filmowej oraz historii, którzy poprzez swoje prace chcą pokazywać i popularyzować dorobek materialny oraz duchowy poprzednich pokoleń. Celem konkursu, oprócz rozwijania pasji filmowej wśród młodych ludzi, jest upowszechnianie wiedzy o zabytkach oraz nawiązanie więzi społecznej z lokalnym dziedzictwem.

Tegoroczna odsłona Konkursu była zatytułowana “Droga do wolności”
i koncentrowała  się na idei przedstawienia drogi Polaków do odzyskania niepodległości w 1918 r. oraz budowania tożsamości narodowej. Organizatorem Konkursu jest Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID) i  jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Na pierwszym miejscu postanowiliśmy uhonorować film, który w naszym odczuciu posługuje się językiem młodych i był przeznaczony zdecydowanie dla młodych. Film, który mówi o bardzo ważnych rzeczach, o  bardzo ważnych wartościach, o tym co jest dzisiaj najważniejsze, w  prosty sposób bez takiego zadęcia, bez trudnych i niezrozumiałych form,  który jest dla nas bardzo ważny (…)  w naszym odczuciu ten film mówi o tym,  czym dzisiaj jest patriotyzm dla młodych ludzi.  To są właśnie postawy, które my jako Biuro Programu „Niepodległa”  chcemy promować:  ludzi, którzy myślą, którym to wszystko nie jest obojętne – powiedziała Anna Bińkowska, przedstawicielka Biura Programu „Niepodległa”.

W konkursie ekipę z Głogowa reprezentowali: Mateusz Iżak (tekst oraz wokal), Bartosz Kochanowski (SP 14 w Głogowie), Dawid Szadkowski oraz Grzegorz Porębski, jednak podkreślić należy, że nasz teledysk jest pracą grupową wielu uczniów: Aleksandra Mihułka, Aleksandra Szymankiewicz (II LO w Głogowie), Julia Janiszewska, Aleksander Karbownik, Krzysztof Porębski, Ignacy Sobolewski, Nikola Woroniec (ZSTi O
w Głogowie) oraz Patrycja Skoczylas (UWr). Opiekę nad zespołem i działaniami sprawowała Alicja Skoczylas.

Galeria zdjęć:

Źródło: SP3 w Głogowie
Zdjęcia: Lidia Kowalska, Wiktoria Bakalarska, Katarzyna Rososzko, Mateusz Komperda, Alicja Skoczylas