„Wschodnie ścieżki”

Spotkanie autorskie z Katarzyną Węglicką.
DGL News

Stowarzyszenie Głogowska Edukacja Kresowa, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Hotel Qubus w Głogowie zapraszają na spotkanie autorskie z Katarzyną Węglicką, autorką książki „Wschodnie ścieżki”.

25.11.2019 (poniedziałek), godzina 18:00
Hotel Qubus Głogów – sala konferencyjna „A”

Adam Mickiewicz, jako motto do Sonetów Krymskich, wybrał słowa Goethego, który mówił, że aby poznać poetę, trzeba wejść w jego kraj. Nie można zrozumieć ludzi, tych żyjących współcześnie jak i postaci historycznych, ich ojczyzn, nie wędrując ich śladami.

Nawiązując do zadawanych autorce pytań  na spotkaniach autorskich , podpowiedzi tematów, o których czytelnicy chcą usłyszeć, jest kolejną książką w której autorka  odpowiada na „zadane” pytania. Jest to reporterska opowieść o ziemiach będących dosyć odległymi we współczesnej pamięci.

Przedstawione we Wschodnich ścieżkach teksty są wynikiem wieloletnich podróży autorki, historyka sztuki, na dawne Kresy Rzeczypospolitej, wyrazem fascynacji i zagłębiania się w ten zapomniany świat.         

Jadąc tam pokonała tysiące kilometrów, nie tylko na drogach, ale przede wszystkim na liczniku pamięci. Zawsze najważniejsze były spotkania z ludźmi, którzy tam trwają, strażując polskości, będąc wiernymi pokoleniom tych, którzy zostali na zawsze w tej ziemi. Jeździła i jeżdżąc  sama, czasami dołączają przyjaciele, znajomi i wspólnie zwiedzają i odwiedzają coraz to nowe miejsca, często nieznane, zapomniane albo takie, o których wcześniej nie mieli pojęcia, dopiero tamtejsi rodacy pokazywali, gdzie trzeba pojechać, z kim rozmawiać. Uzupełnieniem wyjazdów jest czas spędzany autorki  w bibliotekach, archiwach, ponieważ wiedzę o dawnych rubieżach Rzeczypospolitej wciąż trzeba pogłębiać.

Tekst: Jerzy Akielaszek, Stowarzyszenie GEK