Premiera „Piasta” coraz bliżej

22 listopada nastąpi oficjalne otwarcie głogowskiego teatru.
DGL News

Już niewiele czasu zostało do oficjalnego otwarcia Teatru Miejskiego. Uroczystości, która ma nastąpić 22 listopada, towarzyszyć będzie inscenizacja sztuki autorstwa patrona teatru Andreasa Gryphiusa „Piastus”. Niełatwemu wyzwaniu, jakim z pewnością jest wystawienie barokowej komedii, podjął się Teatr Lubuski z Zielonej Góry.

A o czym jest sztuka? W jednym zdaniu można określić, że jest to widowisko stworzone na cześć spodziewającej się dziecka księżnej Luizy Oławskiej, żony księcia Jana Chrystiana. W utworze Gryphius nawiązał do legendy o Piaście-Kołodzieju i Popielu, czyli do początków państwa polskiego. Autor w ciekawy sposób przybliżył historię rodu Piastów.

Oto fragment: „Nuże Mieszku! Ach z tobą ciemność północna może spodziewać się światła, nowego światła, które silniej od blasku słońca błyszczeć będzie koło tronu. Ciemne duchy zapadną się w mrocznej otchłani. Pobożny, Chrobry jaśnieje w nowym klejnocie, całe państwo tęskni do swego Kazimierza. Ach, zbyt krewki Bolesławie! Wstrzymaj szablę. Twój brat działa sprytnie. Aż wreszcie zjawi się bohater, który będzie postrachem sąsiadów, napadnie na pomorze, pożogę rzuci na państwo czeskie, pokona Hunów, a nawet samego Orła. A gdzie rumak dotrze, tam zwycięży wśród radości i głośnych okrzyków”.

Historycy analizując ten utwór zwracają uwagę na wielką historyczną wiedzę i chwalą za obiektywizm. Twórczość Andreasa Gryphiusa była wyjątkowo różnorodna. Tworzył komedie, tragedie, dramaty i pisał sonety. Głogowianie ze sztuką „Piastus” mieli okazję zaznajomić się już w 1992 r. Widowisko wystawione zostało w Miejskim Ośrodku Kultury. Ale nie tylko ten utwór gościł w naszym mieście. Dwa lata później, 4 czerwca 1994 r., dramat Gryphiusa „Cardenio und Celinde. Oder Unglicklich” (Cardenio i Celinda, czyli nieszczęśliwie zakochani”, przedstawił Teatr Pantomimy Henryka Tomaszewskiego z Wrocławia.

FOTO: MAH, wikiwand.com.pl, wikipedia