Miesiąc Seniora w DDP „Cicha Przystań”

1 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. W Domu Dziennego Pobytu „Cicha Przystań” Seniorzy świętowali przez cały miesiąc.
seniorzy DDP

Tekst: Barbara Brukało-Gawlik z Domu Dziennego Pobytu.

Świętowanie rozpoczęło się od spotkania z poetką – panią Janiną Zimirską , którą gościliśmy w naszym Domu nie pierwszy raz. Za to dopiero teraz zdradziła nam sekrety ze swojej przeszłości, o których więcej można przeczytać w książce „Droga do domu”. Swoją drogą bardzo polecamy opowieści pani Janiny na jesienne długie wieczory.

Sobotnie popołudnie Seniorzy spędzili bawiąc się na IV Głogowskiej Biesiadzie Seniorów (05.10.2019). I trzeba przyznać, że bawili się doskonale.

Następny tydzień rozpoczęliśmy od Mszy Świętej w intencji Seniorów, którą odprawił ksiądz proboszcz z Parafii p.w. św. Alberta Chmielowskiego (08.10.2019). Popołudniowe świętowanie odbyło się już w naszym Domu. Wówczas dla Seniorów wystąpiły dzieci z Przedszkola Publicznego nr 10 „Sto Pociech”. Swój występ dali także artyści z naszego Domu.

Kolejnego dnia (09.10.2019) wybraliśmy się naszym busikiem zobaczyć Dąb Papieski. Znajduje się on na wzgórzu między wsiami Trzebcz i Komorniki. Zasadzono go w kwietniu 2006 roku.  Jest on przyrodniczą atrakcją okolicy. Wyrósł z jednej z sadzonek, które zostały wyhodowane z żołędzi poświęconych w 2004 roku przez papieża Jana Pawła II. Po obiedzie odbyły się zajęcia z decoupage.

W czwartkowe popołudnie (10.10.2019) odbyło się w naszym Domu spotkanie z przedstawicielami: Komendy Powiatowej Policji, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Szkoły Jogi.

W trzeci tydzień października Seniorzy wzięli udział w Konferencji „Między sąsiadami” w Muzeum Archeologiczno-Historycznym, a zespół „Los Emerytos” wystąpił dla przedszkolaków z PP 10 (14.10.2019).

Następnego dnia (15.10.2019) udaliśmy się do Miejskiej Biblioteki Publicznej na wykład o Podróżach Jana Pawła II. Natomiast w ramach Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem przyłączyliśmy się do akcji, która odbyła się na placu targowym przy Wałach Chrobrego (17.10.2019).

W kolejnym dniu wybraliśmy się na podbój Legnicy (18.10.2019). Zwiedzanie rozpoczęliśmy od jednej z najważniejszych budowli Legnicy, czyli Zamku Piastowskiego . Przez ponad 750 lat był on siedzibą i symbolem władzy terytorialnej: książąt piastowskich, starostów habsburskich, pruskich i niemieckich urzędów  rejencyjnych. Nasze zwiedzanie zaczęliśmy na dziedzińcu zamkowym, następnie zobaczyliśmy Kaplicę Romańską, a na koniec zostały nam dwie wieże Św. Jadwigi z Zieloną Komnatą i wieża Św. Piotra z tarasem widokowym. Wejście na drugą z wież było prawdziwym wyczynem. Następnie spacerując rynkiem udaliśmy się do Muzeum Miedzi, gdzie obejrzeliśmy wystawę „Matejko”.

Uwieńczeniem Miesiąca Seniora była Zabawa taneczna przy zespole „Konglomerat”. Nie zabrakło największych przebojów tanecznych, które zaprosiły wszystkich na parkiet.