Tenisiści na kortach w Australii

Głogów na Światowych Mistrzostwach Global Games INAS FID

Od 7 do 20  października w Brisbane w Australii  odbyły się Światowe Mistrzostwa Global Games INAS FID  ,,Sprawni –Razem’’. Polscy sportowcy startowali w kolarstwie, pływaniu, lekkiej atletyce, tenisie stołowym, koszykówce, piłce nożnej halowej, kolarstwie i tenisie ziemnym.  Polskę w tenisie  reprezentowali: Natalia Babińska z Czerska, Dorota Kostka ze Zbytonia, Agnieszka Krefta z Bytowa oraz Mateusz Stusiński z Głogowa. Tenisiści startowali pod kierunkiem trenera Głogowskiego Towarzystwa Tenisowego Andrzeja Kulhawika, od wielu lat opiekującego się kadrą Polski ,,Sprawni –Razem”.  

Wspominają: po 20 godzinach lotu z przesiadką w Dubaju dotarliśmy do Brisbane. Przez kilka dni adaptowaliśmy się do zmiany czasu oraz klimatu poprzez spacery, zwiedzanie i różnego rodzaju ćwiczenia.  

Wszystko szło zgodnie z planem, gdy nagle czołowa zawodniczka, która miała grać w singla, debla z koleżanką oraz miksta z kolegą,  spuchła na twarzy od bolącego zęba i stan jej wymagał wizyty u dentysty a następnie w szpitalu. Po podaniu kroplówki z antybiotykiem następnego dnia, przy ogólny znieczuleniu, usunięto  jej chirurgicznie dwa zęby, co pozbawiło naszą zawodniczkę startu w Mistrzostwach. Organizator mimo zgłoszenia zmiany obsady w deblu i mikście, nie zezwolił na te zmiany w drużynie, tym samym pozbawiając nas szans na dobre miejsca, a w tych konkurencjach liczyliśmy na medale – pisze do nas Andrzej Kulhawik.

Jak wspomina trener – pozostali zawodnicy robili co mogli na korcie, lecz atmosfera i nastroje związane z pobytem koleżanki w szpitalu, odbiły się  na ich grze i wynikach.

Mieliśmy okazję przez kilka dni obserwować treningi, najlepszej obecnie tenisistki na Świecie, Ashleigh  Barty,  mieszkającej i pochodzącej z Brisbane. Było to wielkie przeżycie dla każdego tenisisty. Nie obeszło się bez wspólnych zdjęć. Po rozgrywkach koleżanka dołączyła do zespołu i mogliśmy razem uczestniczyć  w ceremonii zakończenia Global Games INAS FID. W ostatnich dniach mistrzostw umożliwiono nam  dalsze zwiedzanie pięknej Australii; pływaliśmy statkiem po rzece  Brisbane, byliśmy na spotkaniu z Polonią z udziałem ambasadora Michała Kołodziejskiego oraz z konsulem Theresą Lauf, wybraliśmy się za miasto pociągiem do Parku Natury, a ostatniego dnia przed wylotem zwiedziliśmy przepiękny Park Botaniczny – pisze trener.

Był to już drugi wyjazd naszych tenisistów do dalekiej Australii.  Podczas pierwszego pobytu w 2004 roku w Melbourne Dawid Kiedrowski z Sopotu był pierwszy w singlu, a nasza zawodniczka z Głogowa Anna Berczyńska zdobyła brązowy medal.

Pomimo dalszych miejsc poza podium, nasi kadrowicze zaprezentowali się godnie otrzymując obfite oklaski na kortach Pata Raftera Arena. Chcieliśmy podziękować Polskiemu Związkowi Tenisowemu który pomógł nam godnie reprezentować się na kortach, przekazując nam kompletny stroje dla naszej Kadry (dresy, spódniczki, koszulki , buty, skarpety, czapeczki). Dziękujemy Panu Prezydentowi oraz Staroście za upominki które nasi zawodnicy mogli wręczać swoim przeciwnikom z innych państw. Te Mistrzostwa Świata uważamy mimo nie przewidzianych trudności za udane zarówno pod względem sportowym jak i poznawczym – pisze Andrzej Kulhawik.

Tekst i zdjęcia: Andrzel Kulhawik