Spotkanie z Jarosławem Mikołajewskim

Jarosław Mikołajewski opowie o niezwykłym talencie oraz tragicznym życiorysie żydowskiej poetki.
mikolajajewski-1 zajawka

Zbliżają się III Spotkania z Kultura Żydowską. W ramach tego wydarzenia Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie z Jarosławem Mikołajewskim i jego najnowszą książką „Cień w cień. Za cieniem Zuzanny Ginczanki”.

Jarosław Mikołajewski jest poetą, tłumaczem z języka włoskiego, reporterem i eseista, dwukrotnie nominowanym do Nagrody Literackiej Nike. Najnowszą książkę poświęcił Zuzannie Ginczance, żydowskiej poetce o niezwykłym talencie i tragicznym życiorysie.

Poetka urodziła się w Kijowie w 1917 r. Dzieciństwo spędziła w Równem na Kresach Wschodnich. W 1944 r. została zamordowana przez Niemców. Dorobek z 27 lat jej życia świadczy o tym, że miała niezwykły talent i dziś możemy niestety jedynie przypuszczać, jak wspaniale mógł się rozwinąć, gdyby historia potoczyła się inaczej. Przedwojenna Warszawa zachwycała się urodą Ginczanki, Julian Tuwim i Witold Gombrowicz zakochali się w jej poetyckim talencie.

Podczas spotkania w Głogowie Jarosław Mikołajewicz opowie o życiu i twórczości Zuzanny Ginczanki oraz o swojej fascynacji jej twórczością.

Spotkanie odbędzie się 18 października o godz. 18.00 w bibliotece przy ul. Jedności Robotniczej 15. Wstęp jest wolny.

Tekst: Agnieszka Błaszczyk.