Jazzowy DKF

Najbliższe projekcje w Dyskusyjnym Klubie Filmowym „Szpula” będą ściśle związane z jazzem.

W ramach 35. Głogowskich Spotkań Jazzowy Miejski Ośrodek Kultury w Głogowie zaprasza na dwa seanse filmowe pod szyldem DKF „Szpula”:

  • „Jazz na Kalatówkach, czyli wolność improwizowana”,
  • „Blue Note Records: Beyond the Notes”.

Obie festiwalowe projekcje są bezpłatne.

Pierwszy z nich – „Jazz na Kalatówkach, czyli wolność improwizowana„, to film dokumentalny w reżyserii Roberta Kaczmarka z 2018 roku, potrwa 55 minut. Prelekcję filmową poprowadzi Piotr Gajek.

17.10.2019 r. (czwartek) godzina 20:00
sala widowiskowa MOK

Film dokumentalny o słynnym Jazz Camping Kalatówki, który odbył się w 1959 roku. Na Kalatówkach zjawiło się blisko 70 osób, jazzmani: Krzysztof Komeda, Andrzej Trzaskowski, Andrzej Kurylewicz, Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Jerzy Duduś Matuszkiewicz. Wraz z nimi ludzie ze środowiska artystycznego: początkujący reżyser filmowy Roman Polański, aktorki i modelki: Barbara Kwiatkowska, Teresa Tuszyńska, Maja Wachowiak, Grażyna Hase, fotograficy i plastycy Wojciech Plewiński i Rosław Szaybo, Marian Eile, ówczesny redaktor naczelny „Przekroju”. Po II zjeździe w 1960 r. nastąpiła długa przerwa. Impreza została wznowiona w 1977 r. za sprawą Marty Łukaszczyk, szefowej Hotelu Górskiego PTTK Kalatówki oraz Małgorzaty i Zbigniewa Namysłowskich.

O swoich spotkaniach na Kalatówkach opowiedzą uczestnicy pierwszego zlotu: red. Jan Borkowski, który obok Jana Zylbera był organizatorem pierwszego zlotu na Kalatówkach, Jan Ptaszyn – Wróblewski, Grażyna Hase, Andrzej Dąbrowski, Katarzyna Gärtner, Rosław Szaybo. To były czasy, gdzie w sumie jazzmanów może było około trzydziestu. Była to elitarna grupa. Ten jazz cały, to było dla wielu całe życie. Jazz to było pragnienie wolności. To był sen o Ameryce. To był sen o niepodległości. To był zryw młodego pokolenia. Jazz był takim elementem, który nas jakby wiódł ku naszym ideałom. Ideałom życia w wolności, w demokracji, w wartości jednostki. Poprzez wspomnienia żyjących uczestników pierwszego Jazz Camping Kalatówki z 1959 roku,
a także kolejnych zjazdów oraz nagrania archiwalne: filmowe i audio, fotografie, plakaty i muzykę odtworzy historię spotkań jazzowych na Kalatówkach. Film przypomni początki jazzu katakumbowego w pierwszej połowie lat lat 50. Dokument przedstawi dwa legendarne zespoły muzyczne: Hot Club Melomani i Sekstet Komedy. Przywoła atmosferę artystyczną epoki odwilży po 1956 roku, kiedy to rozkwitły kluby i teatrzyki studenckie, nastąpiła fascynacja jazzem.

Film dokumentalny „Blue Note Records: Beyond The Notes” w reżyserii Sophie Huber, to opowieść o jednej z najważniejszych wytwórni płytowych w historii jazzu.

23.10.2019 r. (czwartek) godzina 20:00
sala widowiskowa MOK

Blue Note Records, była domem dla takich przełomowych artystów jak Miles Davis, Thelonious Monk, John Coltrane, Bud Powell i Art Blakey, a także współczesnych luminarzy jak Robert Glasper, Ambrose Akinmusire i Norah Jones. Filmowa historia wytwórni o dążeniu do wolności, konflikcie między sztuką i biznesem oraz
o transformacyjnej i rewolucyjnej sile muzyki.

Tekst: DKF Szpula w MOK Głogów