Gdzie można spotkać Andreasa Gryphiusa?

403 lata temu urodził się wielki poeta z Glogau. Zachęcamy do odwiedzenia patrona naszego teatru w różnych miejscach Głogowa
Andreas Gryphius przejście podziemne

2 października 1616, 403 lata temu, urodził się w Glogau Andreas Gryphius, niemiecki poeta i dramaturg, późniejszy syndyk głogowski.

Przez wiele lat był on związany z naszym miastem. Czterdzieści cztery lata później, 10 października 1660 w mieście wystawiona została jego sztuka pod tytułem „Głóg”. Tu też zmarł 16 lipca 1664 roku.

Jego imię nosi Teatr Miejski, którego drugie otwarcie zaplanowano na 22 listopada i potrwa do 6 grudnia.

Dziś, w urodziny wielkiego dramaturga zachęcamy głogowian do odwiedzenia kilku miejsc w mieście, gdzie można zobaczyć podobiznę Gryphiusa.

Popiersie Gryphiusa wykonane przez Tomasza Rodzińskiego, wrocławskiego artystę usadowione jest nad wejściem do teatru, gdzie powrócił 9 września 2019 r.

Podobiznę Andreasa Gryphiusa namalował głogowski artysta Telemach Pilitsidis. Dziś, przez cały dzień można go oglądać w holu Urzędu Miejskiego.

Jakiś czas temu, w jednym z magazynów na terenie miasta został znaleziony plakat z wizerunkiem Andreasa Gryphiusa. Z okazji urodzin słynnego poety, to cenne znalezisko można dziś oglądać w Centrum Informacji Turystycznej w Głogowie. Pod wizerunkiem patrona głogowskiego teatru widnieje kilka sentencji w języku łacińskim. Być może ktoś z Państwa potrafiłby je przetłumaczyć?

Andreas Gryhius pojawił się także w przestrzeni miejskiej. Jego podobiznę można zobaczyć w przejściu dla pieszych przy ul. Aleja Wolności.

Źródło: Głogowski wehikułu czasu – Glog, czyli niecodziennik historyczny (1347/2.10.2019), CIT Głogów, Urząd Miejski.