Urzędnicy sprawdzają budynki

Czy osoby z niepełnosprawnościami mogą swobodnie poruszać się w budynkach użyteczności publicznej? Sprawdzają to miejscy urzędnicy.
miasto bez barier sprawdzanie

Od początku września miejscy urzędnicy sprawdzają budynki użyteczności publicznej pod względem dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Audyt dotyczy nie tylko budynków należących do Gminy Miejskiej Głogów. Na liście znajduje się też m.in Sąd Rejonowy, Powiatowy Urząd Pracy, Policja czy Starostwo Powiatowe.

Przypomnijmy, że działania odbywają się w ramach projektu, który będzie realizowany w naszym mieście pod nazwą ,,Program likwidacji barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych w Gminie Miejskiej Głogów na lata 2019 – 2023.

Urzędnicy sprawdzają między innymi to, czy w budynku znajduje się winda, powierzchnia antypoślizgowa, specjalne oświetlenie schodów czy klamki są na odpowiedniej wysokości itp.

-Audyt jest po to, aby sprawdzić czy osoby z niepełnosprawnościami mogą swobodnie poruszać się po budynku bez udziału osób trzecich – wyjaśnia Arkadiusz Rojewski z Działu Polityki Gospodarczej w Urzędzie Miejskim w Głogowie.

Po zakończeniu audytu wszystkie uwagi i rekomendacje zostaną zawarte w specjalnym dokumencie.

-Właściciele budynków są zainteresowani tym, aby wprowadzić rozwiązania, które znajdą się w ogólnodostępnym dokumencie na bazie, którego będą wiedzieć, jakie mają ograniczenia – dodaje Arkadiusz Rojewski.

W dokumencie znajdzie się też rekomendacja dotycząca powołania zespołu, który będzie przeprowadzał regularne audyty w naszym mieście. W skład takiego zespołu mają znaleźć się przedstawiciele miasta, biznesu, edukacji, osób niepełnosprawnych, które będą rozpatrywać miasto pod kątem dostępu do miejsc publicznych przez osoby niepełnosprawne.

Fot. D.Jęczmionka