Zwycięzca na kolumnie

Kolejna kartka z historii Głogowa. Tym razem o wydarzeniu z 15 sierpnia 1909 roku.
krieg-Pomnik_Wojownikow_Glogow_Glogow_3665998-w1280-h1280

Nie było to może wielkie wydarzenie w dziejach miasta, ale miłośnicy historii Głogowa z pewnością ten fakt odnotują jako dziejową ciekawostkę. Otóż równo 110 lat temu, 15 sierpnia 1909 r. przy ówczesnej ul. Am Kriegerdenkmal (dziś plac Konstytucji 3-Maja) odsłonięty został Pomnik Wojownika, zwanym również Pomnikiem Zwycięzcy.

Była to postać mężczyzny, który stał na kilkunastometrowej kolumnie, a w wysoko uniesionej prawej ręce trzymał cesarską koronę, natomiast w lewej miecz.

Monument wzniesiony został po południowej stronie placu Kriegerdenkmal, który od północnej strony zamykały ul. Hohenzollernstrasse (dziś al. Wolności), a za nią Konig Friedrich Platz (dziś plac Jana z Głogowa).

Niestety z tej części przedwojennego Głogowa zostało niewiele, a jedynym budynkiem, który przetrwał zawieruchę wojenną jest gmach Zespołu Szkół Politechnicznych („Mechanik”). Oczywiście Pomnik Wojownika również legł w gruzach w trakcie oblężenia w 1945 r. Gdyby jednak przetrwał do dziś, to stałby na parkingu, naprzeciwko hotelu Qubus. Obecnie, mniej więcej w tym miejscu znajduje się parkingowa budka.

FOTO. MAH, Dolnyśląsk org.pl., R. Sanojca, K. Zawicki.

Tekst: Centrum Informacji Turystycznej w Głogowie.