910. rocznica Obrony Głogowa

W tym roku przypada 910. rocznica Obrony Głogowa z roku 1109. Z tej okazji miasto przygotowało dla głogowian wiele atrakcji.

W tym roku przypada 910. rocznica słynnej, nie tylko lokalnie, Obrony Głogowa z roku 1109. To doskonała okazja, aby wspomnieć heroiczną postawę ówczesnych mieszkańców grodu.

Mija również 40 lat od powstania Pomnika Dzieci Głogowskich upamiętniającego to historyczne wydarzenie, dłuta bułgarskiego rzeźbiarza, Dymitra Petrowa Vacewa.  

W celu upamiętnienia tych wydarzeń, 25 sierpnia, na terenie głogowskiej Mariny, odbędzie się piknik historyczny. Powstanie tam wioska i gród z epoki, gdzie odbędą się pokazy sokolników, walki rycerskie, turnieje łucznicze, zabawy plebejskie, pokaz dawnych zawodów czy park maszyn oblężniczych. Nie zabraknie również koncertów, gier i konkursów.

Wśród licznych atrakcji będzie m.in:

– Strzelnica: uczestnicy imprezy będą mogli spróbować strzelania z łuku, kuszy i rzutów oszczepem, pod nadzorem instruktorów.

– Zbrojownia: to stanowisko, gdzie będzie okazja przymierzyć udostępnione stroje, bronie i zbroje oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia.

 – Szkoła giermków: to stanowisko rekreacyjne, na którym najmłodsi z uczestników będą mogli przejść trening jak zostać dobrym giermkiem, m.in. ćwicząc walkę bezpiecznymi piankowymi mieczami.

– Święty Jerzy: na tym stanowisku najmłodsi z uczestników będą mogli poćwiczyć walkę kopią, uderzając z rozpędem w maszynę ćwiczebną typu Saracen w kształcie smoka.

– Dratewka: najmłodsi z uczestników będą mogli poćwiczyć walkę ze smokiem, rzucając klockami do celu – w paszczę smoka.

– Iluminator: stanowisko zabaw plastycznych dla dzieci i młodzieży, stylizowane na historyczne. Na stanowisku dzieci będą mogły nauczyć się kaligrafii, zrobić własne witraże czy ozdobić historyczną metodą kartki papieru.

Ponadto będzie okazja do uczestnictwa w IV biegu na wieżę ratuszową, wysłuchania prelekcji w zamku dotyczącej Obrony Głogowa oraz wieczornych opowieści przy ognisku z Prezydentem Głogowa.

Dodatkowo w ostatnim dniu sierpnia, po raz pierwszy w Głogowie, w ramach rocznicy obrony miasta, wystartuje bieg miejski na 10 km.

Tekst: Centrum Informacji Turystycznej.