Ścieki z Jerzmanowej już płyną do oczyszczalni PWiK

Od początku sierpnia oczyszczalnia ścieków PWiK w Głogowie przyjmuje ścieki także z terenu gminy Jerzmanowa.

Od początku sierpnia oczyszczalnia ścieków PWiK w Głogowie przyjmuje  ścieki  także z terenu gminy Jerzmanowa. Do tej pory do Głogowa trafiały ścieki tylko z kilku miejscowości tej gminy.

W celu umożliwienia zrzutu ścieków obie strony zobowiązały się  do przeprowadzenia wspólnego przetargu na wykonanie infrastruktury technicznej tj.  wybudować odcinki sieci kanalizacyjnej wraz z przepompowniami – gmina do granicy swojej aglomeracji, a PWiK od swojej sieci do granic gminy.  

Umowa na budowę wraz z przebudową systemu rurociągów tłocznych odprowadzania ścieków  z aglomeracji Jerzmanowa do oczyszczalni w Głogowie, została zawarta w sierpniu ubiegłego roku. Budowa przebiegła zgodnie z planem, co pozwoliło na terminowe rozpoczęcie odbioru ścieków.

Jakie korzyści dla obu stron będą efektem tej inwestycji i wieloletniej współpracy, wyjaśnia dyr. ds. technicznych PWiK Wojciech Stanicki.

Jest wiele zalet współpracy między okolicznymi gminami a PWiK począwszy od ekonomii po ekologię – zapewnia. – Między innymi nastąpi optymalizacja kosztów, tj. koszty stałe zostaną rozłożone na większą ilość ścieków co powoduje zmniejszenie tempa podwyżek cen usług odprowadzania i oczyszczania ścieków. Ponadto rozbudowa sieci umożliwi podłączanie następnych nieruchomości nie tylko w gminie Jerzmanowa lecz również w gminie wiejskiej Głogów, np. ul. Lawendowa w Ruszowicach. Ważne jest także to, że duże oczyszczalnie ścieków, takie jak ta w Głogowie, muszą oczyszczać ścieki do zdecydowanie wyższych parametrów niż oczyszczalnie małe, więc jest to tylko plus dla środowiska, że ścieki będą oczyszczane na naszych obiektach.

Autor: Anna Białęcka, PWiK