Letni koncert muzyki organowej i kameralnej w Grodowcu.

Gwiazdą koncertu będzie światowej sławy organista – Witold Zalewski.

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej, Gmina Grębocice i Parafia pw. Jana Chrzciciela zapraszają na „Letni Koncert muzyki organowej i kameralnej ziemi głogowskiej”, który odbędzie się 3 sierpnia o godz. 18.00 (sobota), w Sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grodowcu.

Wystąpi jeden z najwybitniejszych organistów polskich o światowej sławie Witold Zalewski z Krakowa, który jest od wielu lat pierwszym organistą Królewskiej Katedry na Wawelu. Jako solista koncertuje regularnie na najważniejszych festiwalach w Polsce i na świecie.

Występował w najznamienitszych katedrach i kościołach świata m.in: Katedrze Norte Dame w Paryżu, Katedrze św. Patryka w Nowym Jorku, Katedrze św. Stefana we Wiedniu, Katedrze św. Andrzeja w Sydney, Katedrze św. Bartłomieja we Frankfurcie nad Menem, Bazylice Narodzenia Pańskiego w Betlejem oraz w wielu salach koncertowych w Europie, Azji, obu Ameryk i Australii. W czasie pielgrzymek do Polski papieży Jana Pawła II i Benedykta XVI zapewniał oprawę muzyczną liturgii mszy świętych.

W 2011 roku został wyróżniony przez papieża Benedykta XVI jednym z najwyższych odznaczeń watykańskich „Pro esccelesia et Pontificace” . Witold Zalewski jest doktorem habilitowanym sztuki i od 2016 roku jest dyrektorem Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej  przy Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie.

Głównemu wykonawcy towarzyszyć będzie Wacław Turek, który również koncertuje w kraju i na świecie  specjalizujący się w muzyce klasycznej wykonywanej na akordeonie.

Program koncertu przewiduje wykonanie utworów: Jana Podbielskiego, Mikołaja z Krakowa, Jana Sebastiana Bacha, Dietricha Buxtehude, Wincentego Rychlinga, Aleksandra Namysłowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Felixa Mendelsona-Bartholdy i Wacława Trojana.

Koncerty muzyki organowej i kameralnej ziemi głogowskiej stanowi cykl koncertów, odbywających się w 2019 roku w kościołach w miejscowościach Kłobuczyn, Grodowiec, Grębocice, Kotla i w Głogowie.

Projekt dofinansowany jest z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Źródło: TZG.