Pszczoły na miejskim etacie

Czyste i zielone środowisko to nie tylko skutecznie zebrane i dobrze zagospodarowane odpady, ale także rozwój terenów zielonych. Dbają o to między innymi pracownicy GPK-SUEZ Głogów wspólnie z …pszczołami.
miejska pasieka Głogów

W roku 2018 pracownicy firmy GPK-SUEZ ustawili w centrum miasta 6 kolorowych uli (zielony teren przy dużym rondzie, obok fosy miejskiej, przy „murach obronnych”).

Wiosną 2019 r. wprowadzono do nich pszczele rodziny. W jednym ulu znajduje się od 10 do 15 tysięcy pszczół, co oznacza, że przy rondzie, jeśli chodzi o populację postawiono właściwie drugi Głogów. Efekt? Dziesiątki słoików z pysznym miodem.

Powyższe nie byłoby możliwe, gdyby nie ciężka praca Wiesława Adamowicza, fachowca – mistrza pszczelarskiego i jednocześnie pracownika (od 38 lat!) GPK-SUEZ Głogów (zakład estetyzacji – zieleń).

Wiesław Adamowicz zajmuje się pszczelarstwem hobbistycznie od 18 lat. Należy do koła pszczelarskiego „Głogów”. Teraz pszczołami zajmuje się także w ramach swoich obowiązków zawodowych, choć słowo „obowiązki” nie jest tu chyba dobrym określeniem, bo pszczelarstwo jest dla Pana Wiesława przede wszystkim pasją (zresztą, co ciekawe, nie jedyną, bo Wiesław Adamowicz jest także członkiem zespołu muzycznego Echo Kwielice, w którym śpiewa).

Zapytaliśmy Pana Wiesława, czy dla pszczoły jest istotne gdzie pracuje –  w mieście, na wsi, czy na polu? Pszczelarz twierdzi, że nie ma to znaczenia. Pszczoła wybiera tylko zdrowe rośliny. Jej życie toczy się w promieniu 5 km, dlatego ważne jest, aby w pobliżu było wiele kwitnących roślin, także tych „miododajnych”. Dlatego na rondzie posadzono w tym roku dodatkowo „miododajną” facelię.

GPK-SUEZ Głogów to firma, której celem jest wszechstronna edukacja ekologiczna. Przy Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych znajduje się ścieżka edukacyjna dla dzieci i młodzieży, gdzie prezentowane są informacje na temat zasad segregacji i przetwarzania odpadów. Przy ulach powstała kolejna ścieżka edukacyjna – tym razem poświęcona w całości pszczołom i pszczelarstwu. Na zestawie tablic, obszernie i w przystępny sposób, prezentowane są różnorodne informacje o pszczołach.

Tekst i zdjęcia nadesłał Rafał Sikora z GPK Suez Głogów.