Drugi tydzień Akcji Lato w Twierdzy

Tydzień Akcji Lato w Twierdzy już za nami. Jednak miłośnicy spacerów i poznawania historii miasta nie zwalniają tempa.

Drugi tydzień Akcji rozpoczął się od upamiętnienia 609. rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Uczestnicy spotkali się w Miejskim Ośrodku Kultury, gdzie krótką prelekcję na temat zakonu krzyżackiego wygłosił Dariusz Czaja z Towarzystwa Ziemi Głogowskiej. Po wykładzie, każdy miał możliwość obejrzenia filmu „Krzyżacy” w reżyserii Aleksandra Forda z 1960 r. na dużym ekranie. Pan Ford związany jest z miastem, bowiem był reżyserem filmu „Piątka z ulicy Barskiej”, gdzie zrujnowany Głogów miał przedstawiać Warszawę.

We wtorek głównym punktem programu były odwiedziny w głogowskich wodociągach. Tym razem z pieszej wycieczki skorzystało ok. 70 osób, które dzięki uprzejmości komunikacji miejskiej, zostały przewiezione do ujęcia wody w Serbach. Uczestnicy obejrzeli jeden z odwiertów.

Zajrzeli również do zakładowego laboratorium, w którym naocznie przekonali się jakiej jakości woda produkowana jest w głogowskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji. A dowodem na to są m.in. małże, które żyją w specjalnym baseniku. Stworzenia te są wyjątkowo wrażliwe na jakość wody i gdyby było z nią coś nie tak, to po prostu przestałyby żyć.

Przewodnicy mówili również o sprawach technicznych, o zaopatrzeniu w wodę mieszkańców, no i o tym, ile tej wody się zużywa. A z tym jest różnie. Przykładowo w dni upalne produkcja jest na poziomie 450 metrów sześciennych na godzinę, a w dni zwykłe 320. Uczestnicy wycieczki dowiedzieli się także o tym, co zakład robi w razie awarii. Obejrzeli beczkowozy, którymi w razie konieczności dowozi się wodę na poszczególne osiedla.

Z kolei środa zapowiada się sportowo. O 16.00 rozpocznie się zwiedzanie obiektów sportowych Chrobrego Głogów. Zbiórka przed stadionem. Organizatorzy zapraszają do licznego udziału. Wycieczka jest bezpłatna. Relacja ze zwiedzania wkrótce na naszym portalu.

Tekst i zdjęcia: Centrum Informacji Turystycznej.