Kresowy weekend z Muzeum

W sobotę, 29 czerwca, rozpocznie się 24. Głogowski Przegląd Kultury Polskiej KRESY 2019.
Muzeum w Głogowie

Od ponad dwudziestu lat Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie propaguje pamięć o dawnych Kresach Rzeczypospolitej i ich mieszkańcach. Polskie zespoły, które na przełomie czerwca i lipca przyjeżdżają do Głogowa z Wilna, Grodna, Lwowa i wielu innych miast, są doskonałym dowodem na to, że na Kresach ciągle tli się polskość. Dla wielu mieszkańców nie tylko Głogowa, ale i całego regionu, coroczne spotkania z kresową kulturą często są sentymentalną podróżą do czasów dzieciństwa.

Nie inaczej będzie zapewne i w tym roku. W sobotę, 29 czerwca, Głogowski Przegląd Kultury Polskiej KRESY 2019 zainauguruje Polski Teatr z Wilna, który na deskach Miejskiego Ośrodka Kultury w Głogowie wystawi przedstawienie dla dzieci zatytułowane „Księżniczka na ziarnku grochu”. Spektakl rozpocznie się o godzinie 17.00.

W niedzielę odbędzie się natomiast koncert galowy kresowego przeglądu. W tym roku wystąpią: Kapela Świętojańska ze Sużan na Litwie, zespół folklorystyczny „Wrzos” z Chociemyśli, zespół folklorystyczny „Polne Maki” z Grębocic, zespół „Rezerwa” z Wołkowyska na Białorusi oraz stali bywalcy Kresów – kapela „Lwowska Fala” ze Lwowa.

Kresowa gala odbędzie się w Miejskim Ośrodku Kultury w Głogowie i rozpocznie się o godzinie 16.00. Koncerty w ramach Głogowskiego Przeglądu Kultury Polskiej KRESY 2019 odbędą się jednak nie tylko w Głogowie. Zespoły wystąpią również w Szlichtyngowej, Grębocicach oraz w Sławie.

W Grębocicach, w sobotę wystąpią dwa zespoły – Kapela Świętojańska z Sużan oraz Rezerwa z Wołkowyska. Koncert rozpocznie się o godzinie 18.00. Także w sobotę, w Szlichtyngowej wystąpi Kapela Lwowska Fala. Jej występ rozpocznie się o godzinie 17.00.

W niedzielę okazję do obcowania z kulturą kresową będą mieli mieszkańcy Sławy oraz wszyscy, którzy w Sławie wypoczywają. Na scenie ustawionej na plaży Sławskiego Centrum Kultury i Wypoczynku, o godzinie 13.00, aktorzy Polskiego Teatru w Wilnie wystawią sztukę „Księżniczka na ziarnku grochu”. Spektakl będzie można obejrzeć w tym samym miejscu także o godzinie 18.00. Tym razem aktorom będzie towarzyszyła Kapela Świętojańska ze Sużan.

Z kresami nierozerwalnie związana jest również Letnia Akademia Kultury i Języka Polskiego. W tym roku odbędzie się dwudziesta, jubileuszowa edycja tego przedsięwzięcia i w związku z tym, będzie ono miało wyjątkową oprawę. Z okazji dwudziestolecia Letniej Akademii Kultury i Języka Polskiego odbędzie się w najbliższą sobotę okolicznościowa konferencja. Wezmą w niej udział zarówno tegoroczni uczestnicy LAKiJP, jak i jej wychowankowie i wykładowcy. Konferencja nie tylko podsumuje dwadzieścia lat Letniej Akademii Kultury i Języka Polskiego, lecz zainauguruje również tegoroczną edycję przedsięwzięcia. Wykład inauguracyjny wygłosi Dariusz Andrzej Czaja.

Jubileuszowa konferencja odbędzie się 29 czerwca w Centrum Konferencyjno – Wystawienniczym w głogowskim zamku. Rozpocznie się o godzinie 11.00.

Autor: Maciej Iżycki.