Głogowska fabryka zegarów Weissa

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej zaprasza na wykład Michała Olejniczaka i Rafała Pikuły pt. „Fabryka zegarów wieżowych Carla Weissa
w Głogowie. Historia i znaczenie”.
Wykład odbędzie się w Centrum Informacji Turystycznej (Blok koszarowy) 13 czerwca
o godz. 17:30.
głogowska fabryka zegarów Weissa_mini

Zegarmistrz Carl Weiss założył w 1837 roku w Głogowie zakład produkujący zegary wieżowe. Z rozmachem udało się właścicielowi szybko rozwinąć fabrykę, która stała się znanym i renomowanym przedsiębiorstwem. Produkty Weissa zdobywały wysokie nagrody na wystawach światowych m.in. w Paryżu, Londynie i Wiedniu.

Goście z Wolsztyna to pasjonaci historycznego zegarmistrzostwa, szczególnie wieżowego. Dzięki ich zaangażowaniu wiele dawnych zegarów dziś ponownie odmierza czas.

Podczas prelekcji opowiedzą o dziejach i znaczeniu tej przedwojennej głogowskiej fabryki zegarów wieżowych Weissa i ogólnie zegarmistrzostwa śląskiego. Ponadto przedstawią przykłady świadczące o oryginalnym charakterze głogowskich czasomierzy i ich konstrukcji. Z racji, że w różnych regionach robiono różne zegary, będzie o charakterystyce głogowskich zegarów na tle „okręgów kulturowych” czasomierzy produkowanych w innych przedwojennych fabrykach.

Podczas wykładu będzie można dowiedzieć się również, gdzie zegary z Głogowa zachowały się do dziś i w pełni sprawne odmierzają czas w różnych miejscach Polski
i Europy.

Zadanie jest dofinansowane przez Gminę Miejską Głogów. 

głogowska-fabryka-zegarów-Weissa_cały

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Autor: Dariusz Andrzej Czaja