Noc Muzeów

Już 18 maja odbędzie się kolejna edycja Europejskiej Nocy Muzeów. W tę akcję, od wielu lat, włącza się również Muzeum Archeologiczno Historyczne w Głogowie. Zobacz jakie atrakcje przygotowano z tej okazji.
noc muzeum zajawka-w1280-h1280

Podobnie jak w latach poprzednich, odwiedzający placówkę podczas Nocy Muzeów, mogą liczyć na wiele atrakcji:

W tym roku, za sprawą grupy rekonstrukcyjnej przeniesiemy się do XVII wieku. Na zamkowym dziedzińcu będzie można podziwiać pokazy musztry paradnej i bojowej. Zorganizowane zostaną także pokazy i warsztaty szermierki. Ci zaś, którzy nie przepadają za dawnymi militariami, będą mieli okazję podziwiać i nauczyć się XVII-wiecznych tańców dworskich, oraz obejrzeć pokaz żonglerki chorągwiami – opowiada Maciej Iżycki z głogowskiego muzeum.

Wiele atrakcji zaplanowano także w zamkowej fosie. Tam obozem rozbiją się żołnierze. Noc Muzeów będzie więc okazją, by zapoznać się używanymi przez nich sprzętami i bronią. Także w fosie będzie można również przymierzyć XVII-wieczny strój i odwiedzić warsztaty – kowalskie, tkackie i garncarskie. Najmłodsi uczestnicy Nocy Muzeów będą mogli przekonać się, jak dzieci bawiły się przed wiekami.

Muzeum i Noc Muzeów to oczywiście także, a może przede wszystkim wystawy. W sobotę 18 maja będzie okazja do zwiedzania wystaw – „Pamięć głogowskich kamieni”, „Łódź dłubanka ze zbiorów MAH”, „Ziemia głogowska pełna archeologicznych tajemnic”, „Głogowianie 1945”, „Obrona Głogowa w 1109 roku”, Mieszczaństwo głogowskie przełomu XIX i XX wieku”, „Szable i pałasze żołnierza polskiego 1794 – 1918” oraz „Skarb z Głogowa”.

Szczególnie gorąco zachęcamy do oglądania jednej z najcenniejszych pamiątek, jakie zachowały się po dawnym Głogowie czyli obrazu „Święty Hieronim pokutujący”, dla którego powstała w Muzeum Archeologiczno – Historycznym galeria jednego obrazu – dodaje Maciej Iżycki.

Jak co roku do dyspozycji zwiedzających będzie również zamkowa wieża. Podobnie jak w latach ubiegłych, dzięki współpracy z Narodowym Instytutem Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, zaprezentowany będzie kolejny film z cyklu „Muzeum utracone”.

Tegoroczna Noc Muzeów odbędzie się w sobotę 18 maja. Rozpocznie się o godzinie 17.00 i potrwa do północy.

Źródło: MAH Głogów.