Szkło jest jednym z odzyskiwalnych materiałów. To jedyny rodzaj odpadów, który zbierany jest do dwóch pojemników – jeden z nich (biały) przeznaczony jest do zbiórki szkła białego (bezbarwnego, przezroczystego), drugi (zielony) do zbierania szkła kolorowego.
Pojemnik na szkło bezbarwne. Pojemnik na szkło kolorowe.
Ma to związek z późniejszym procesem przerabiania szkła na nowe, a konkretnie z temperaturą topienia szkła. Szkła bezbarwne i kolorowe topią się w innych temperaturach.
Szkło kolorowe to np. butelki po alkoholach (piwo, wino, szampan), wodzie mineralnej, oliwie z oliwek i innych płynach.
Szkło białe to wszelkiego rodzaju słoiki. Szkło nie musi być umyte, ale konieczne jest, aby opakowania szklane wrzucane były bez zawartości. Naklejki mogą pozostać – nie mają znaczenia. Wskazane jest jednak odkręcanie nakrętek. Te można wrzucić do pojemnika z siatki (plastik i metal).

Szkło może być pobite. Odzyskiwanie butelek i słoików w całości nie jest konieczne. Ostatecznie podczas przetwarzania szkła i tak topiona jest stłuczka.
Do pojemników na szkło nie należy wrzucać porcelany, fajansu, butelek po lekarstwach (te można oddać w aptece), zbitych szklanek, szkła żaroodpornego, doniczek, szyb z okien i szyb samochodowych, luster.
Wszystkie te materiały zawierają różnego rodzaju domieszki i fragmenty innych materiałów. Należy je wrzucać do pojemników na zmieszane odpady komunalne i nie nadają się do przetworzenia razem ze szkłem.
Źródło: GPK-SUEZ Głogów