Mówią NIE hejtowi w sieci

#jestnaswiecej i #hejtminiegra to akcje, które promuje Agnieszka Lewandowska razem ze swoimi wolontariuszami.
jestenaswiecej_wolontariatMOK

Udział wolontariuszy z Miejskiego Ośrodka Kultury w XII Teatrapii – „ODIUM” – co z łaciny oznacza NIENAWIŚĆ, był głośnym sprzeciwem wobec internetowej agresji:

Spektakl dotyczył właśnie mowy nienawiści w sieci i jej skutków. Hejter komentarzami „odbierał skrzydła” naszym bohaterom – zwykłym młodym ludziom, atakowanym w Internecie ze względu na zainteresowania, orientacje seksualną, pasje czy hobby. Przesłanie spektaklu brzmiało: NIENAWIŚĆ RODZI NIENAWIŚĆ, ZATRZYMAJ TO PROSZĘ. Nasz głos bardzo się spodobał jury przeglądu i debiutując zdobyliśmy główną nagrodę – mówi Agnieszka Lewandowska, animator kultury, opiekun Wolontariatu MOK oraz Szef Sztabu WOŚP w Głogowie.

Kolejnym działaniem było przyłączenie się do akcji na FB Fundacji Orange – przeciw hejtowi w sieci #jestnaswiecej.

Symbolem tej akcji jest pomarańczowa sznurówka noszona na znak solidarności z osobami przeciwstawiającymi się przemocy w Internecie.

Napisałam do Fundacji wiadomość o naszym spektaklu i głosie w tej sprawie, po wypełnieniu ankiety zostaliśmy przyjęci do programu – dostaliśmy plakaty i pomarańczowe sznurówki, które nosimy i rozdajemy innym informując o całej akcji – opowiada Agnieszka Lewandowska.Kolejny krok to przyłączenie się do #HEJTMINIEGRA. Jest to internetowe poruszenie Fundacji WOŚP i Jurka Owsiaka.

Jako Szef Sztabu WOŚP  w MOK Głogów dostałam kartkę świąteczną i informację o nowym działaniu Fundacji. Oczywiście puściłam słowa Jurka Owsiaka w mediach społecznościowych i zachęciłam do przyłączenia się.
Sama doświadczyłam hejtu i wiem jakie to trudne. Ostatnie ataki pojawiły się po ogłoszeniu programu artystycznego Dni Głogowa 2019. Nie akceptuję tego. Staram się zwracać uwagę, a przede wszystkim promować takie akcje jak #jestnaswiecej i #hejtminiegra.

Zachęcam wszystkich do przyłączenia się. To nic nie kosztuje, a może realnie zmienić wirtualną rzeczywistość a przez to i rzeczywisty, prawdziwy świat
– apeluje Agnieszka Lewandowska.Przesłanie Jerzego Owsiaka Prezesa Fundacji WOŚP:


Hejt mi nie gra!
Pomóż nam powstrzymać mowę nienawiści. Pomóż nam, aby słowa nie raniły, nie bolały, aby nikt przez złe słowo nie płakał i nie chował się przerażony ich złą mocą.
Pomóż nam zapraszać wszystkich do świata przyjaźni, tolerancji i szacunku. Do świata, w którym możemy mieć różne poglądy, zdania, jednocześnie potrafiąc wysłuchiwać swoich racji do końca. Stwórzmy świat ludzi różnych, ale szanujących siebie nawzajem. Niech słowa w naszych ustach będą zaproszeniem do rozmowy, debaty, dialogu. Niech słowa nasze budują, a nie rwą relacje międzyludzkie. Sięgajmy po słowa ładne, zgrabne, komiczne, kolorowe, słowa miłości, pełne muzyki, a na końcu przyjaźni. Nie mówimy, że od razu się uda, ale chociaż spróbujmy.

Zrób sobie zdjęcie z hashtagiem #hejtminiegra i opublikuj na swoim profilu w serwisach społecznościowych – Instagramie, Twitterze czy Facebooku.
Pamiętaj, żeby w opisie zdjęcia też dodać #hejtminiegra!
Kiedy inni zobaczą Twój wpis, będą wiedzieli, że Ty też jesteś po ich stronie.

Pozdrawiam, Jurek Owsiak