Jak przygotować się do sezonu rowerowego

Głogowska policja radzi, w jaki sposób przygotować swój rower do sezonu i zabezpieczyć go przed kradzieżą.
rower fot.pixabay

Rozpoczął się sezon rowerowy. Policjanci przypominają, że największy wpływ na bezpieczeństwo rowerzysty ma jego dobra widoczność:

− Dlatego zalecamy, aby stosować nie tylko obowiązkowe oświetlenie roweru wymagane przepisami, ale również używać elementy odblaskowe zamontowane na rowerze czy kamizelki, które zwiększą naszą widoczność i poprawią bezpieczeństwo – mówi Bogdan Kaleta z głogowskiej policji.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy rower, którym poruszamy się po zmroku, obowiązkowo ma posiadać co najmniej dwa światła: z przodu białe lub żółte, a z tyłu czerwone istotne jest, by nie zamieniać ich miejscami:

Takie rozróżnienie pomaga kierowcom samochodów zorientować się, którą stroną jest do nich skierowany rowerzysta – czy jedzie w ich kierunku, czy w odwrotnym – informuje Bogdan Kaleta.

Dodatkowo z tyłu roweru powinno znaleźć się czerwone światło odblaskowe. Z przodu również możemy je zamontować, ale musi być w kolorze białym. Takie światło powinno być widoczne z odległości ok. 150 m.

Aby wyprawa nie zakończyła się przykrym incydentem należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczaniu pojazdu przed kradzieżą. Pamiętajmy o tym, że rowery są cennym łupem dla złodzieja. Co zrobić, aby zminimalizować ryzyko kradzieży naszego roweru:

Oto kilka porad dla właścicieli rowerów:

– Każdorazowo zabezpieczaj swój rower stosując zabezpieczenia mocujące go do stałych elementów, np. przed sklepem lub domem.
– Zabieraj ze sobą takie elementy jak liczniki, saszetki, czy kaski rowerowe.
– Oznakuj swój rower w Krajowym Rejestrze rowerowym lub w trakcie policyjnej akcji.

Więcej informacji o znakowaniu rowerów w KPP w Głogowie znajdziemy tutaj: http://www.glogow.policja.gov.pl/pl/p/glogow/porady/zyj_bezpiecznie/znakowanie_rowerow/

Źródło: KPP w Głogowie.