Z cyklu – edukacja ekologiczna: plastik

Czy wyrzucanie śmieci może być kłopotliwe? Okazuje się, że pod pewnym względem – tak. Trzecia część edukacji ekologicznej poświęcona jest plastikowi.
pojemnik do zbiórki plastiku

Co zrobić z plastikową butelką po wodzie? Trzeba ją wrzucić do pojemnika z napisem plastik. W Głogowie pojemniki te wykonane są z siatki (w przypadku domków jednorodzinnych obowiązuje żółty worek).

pojemnik do zbiórki plastiku
Pojemnik do zbiórki plastiku

Innego rodzaju odpady sprawiają najwięcej problemów. Mogą to być kartony po mleku i sokach albo puszki metalowe po konserwach. Należy je wrzucać do tego samego pomnika – do plastiku. Pojemnik z siatki jest przeznaczony do gromadzenia odpadów z plastiku, ale także z metalu i tych wielomateriałowych.

Do pojemników na plastik wrzucamy nie tylko butelki po wodzie
Do pojemników na plastik wrzucamy nie tylko butelki po wodzie

Do szeroko pojętego plastiku zaliczamy wszelkie plastikowe opakowania po żywności napojach i chemii domowej, w tym „reklamówki”, folię opakowaniową, opakowania po batonach i cukierkach, torebki po makaronach, ciastkach. Bez wątpliwości możemy tam wrzucić opakowanie po szamponie, czy płynie do kąpieli.

Metale to np. puszki po konserwach mięsnych i rybnych, po owocach i warzywach, po psim i kocim jedzeniu, kapsle, puszki aluminiowe, czysta folia aluminiowa, tubki aluminiowe, zużyte patelnie i garnki, klamki itp. Puszki aluminiowe są odpadem, który możemy przetwarzać nieskończoną ilość razy, w przeciwieństwie do innych frakcji. Papier i szkło można przerabiać bez zmiany struktury jedynie od 6 do 8 razy. W Polsce zużywa się średnio 400 mln puszek aluminiowych rocznie.

Opakowania po plastiku przygotowane do transportu
Opakowania po plastiku przygotowane do transportu

Odpady wielomateriałowe to np. kartony po mleku, sokach owocowych i warzywnych, zupach. Z tymi odpadami jest największy problem, ponieważ często „lądują” w pojemnikach na papier. To błąd. Odpady wielomateriałowe, czyli właśnie kartony po mleku i sokach, są w 75% złożone z papieru, dlatego mieszkańcy często wrzucają ten odpad do pojemnika na papier. Jest to jednak odpad wielomateriałowy – składa się z kilku warstw materiałów. Zaczynając od wierzchniej warstwy są to: folia przezroczysta plus plastikowa zakrętka i szyjka, papier, folia aluminiowa, folia przezroczysta. Jako ciekawostkę warto podać, że zużyty litrowy karton posiada wartość energetyczną pozwalającą zasilić żarówkę o mocy 40 W przez 1,5 godziny.

Opakowania wielomateriałowe należy wrzucać do plastików
Opakowania wielomateriałowe po mleku czy sokach należy wrzucać do plastików

Bardzo ważne jest, aby wszystkie odpady były czyste (wskazane jest opróżnienie z resztek zawartości przed wyrzuceniem im dokładniej tym lepiej).

Źródło: GPK-SUEZ Głogów