Akcja – reaktywacja

Po dwóch latach przerwy Młodzieżowa Rada Miasta Głogowa znów będzie działać.
młodzieżowa rada Głogowa Sala Rajców 04.04.2019 fot. M. Dytwinska

Dziś odbyło się spotkanie robocze dla uczniów głogowskich szkół, którzy chcą działać w Młodzieżowej Radzie Miasta Głogowa. Inicjatorem odbudowania MRMG jest przewodniczący Rady Miejskiej, Leszek Drankiewicz.

−Powstanie Rady jest jak najbardziej potrzebne, bo młodzi mogliby po części decydować o sobie. Zamiast narzekać na władzę, że nic się nie dzieje w kontekście młodzieży, mogliby sami złożyć wnioski odnośnie różnych wydarzeń – stwierdził Paweł Sadulak z SP 8.

− Rada pozwoli młodzieży być bardziej aktywnym w życiu społecznym, jednak nie chciałbym, żeby to sprowadzało się do ocieplania wizerunku potrzebnego politykom – powiedział Bartłomiej Prokop z SP 14.

Młodzieżowa Rada funkcjonowała w Głogowie w latach 2010- 2017. Teraz jest reaktywowana.

− Wiemy jakie były wtedy problemy i będziemy się starali, żeby Młodzieżowa Rada Miasta Głogowa nie popełniła poprzednich błędów. Myślę, że takie ciało doradcze jest bardzo potrzebne w Głogowie, bo wtedy też radni, którzy są w Młodzieżowym Sejmiku Województwa Dolnośląskiego będą lepiej działali na rzecz powiatu. Dostaniecie od  nas pełne wsparcie i pomoc – zapewnił Rafał Tworkowski radny Młodzieżowego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Na spotkaniu obecni byli nauczyciele, prezydent Głogowa oraz radny miejski Mariusz Kędziora i radny powiatowy, Paweł Drankiewicz. Swoją pomoc w pracach Młodzieżowej Rady Miasta Głogowa zadeklarował także Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Anna Mazurkiewicz zaproponowała uczniom zorganizowanie pierwszej sesji dzieci i młodzieży 1 czerwca.

– Do tej pory prezydent Głogowa zawsze w Dniu Dziecka oddawał klucze do miasta, teraz przyszedł czas na radych. Pomysł jest taki, by młodzi głogowianie, właśnie w tym szczególnym dniu, właśnie w Sali Rajców i ze wszystkimi honorami zabrali głos w swojej sprawie – mówiła Anna Mazurkiewicz, inicjatorka pierwszej Sesji Dzieci i Młodzieży w Głogowie. 

Kolejne spotkanie odbędzie się w maju. Będzie poświęcone m.in. zasadom wyboru przedstawicieli szkół do MRMG oraz zakresu działalności rady.

Autor: M. Dytwińska-Gawrońska