Poterna będzie udostępniona

Odkryta podczas budowy parkingu, XVIII-wieczna poterna będzie wyeksponowana i udostępniona do zwiedzania!
poterna Głogów fot. D. Jeczmionka

Podczas budowy parkingu przy ulicy Starowałowej, odsłonięte zostały elementy miejskich fortyfikacji nowożytnych, a dokładnie tzw. poterna z XVIII w.

Jak wyjaśnia Zenon Hendel kierownik Działu Archeologicznego z głogowskiego muzeum, poterna to tajne przejście, które służyło żołnierzom do sprawnej komunikacji ze środkiem fosy.

− Prace eksploracyjne, a więc terenowy etap badań archeologicznych zostały już zakończone, teraz jesteśmy na etapie opracowywania dokumentacji terenowej i tworzenia dokumentacji ortofotograficznej – mówi Zenon Hendel dodając jednocześnie, że poterna zachowała się w bardzo dobrym stanie i jest dużym wzbogaceniem naszej wiedzy na temat struktury systemu dawnych fortyfikacji naszego miasta. Ponadto stanowi ona bardzo atrakcyjny zabytek dla różnych form jego prezentacji i uatrakcyjnienia tej części Głogowa.

Jak zapewnia prezydent Rafael Rokaszewicz, poterna będzie wyeksponowana:

− Zachowała się w całości, więc będzie udostępniona do zwiedzania. Po zakończeniu badań przez archeologów zrobimy dokumentację i na tej podstawie będziemy uzgadniać wszystko z konserwatorem zabytków – zapowiada prezydent.

Teren, na którym została odkryta poterna został wyłączony z budowy i  teraz będzie wkomponowany w zagospodarowanie parkingu, na którym docelowo ma powstać 54 miejsc postojowych. Obecnie zakończony został przetarg na dokończenie inwestycji przy ulicy Starowałowej. Po sprawdzeniu i wyborze najkorzystniejszej oferty wyłoniony zostanie wykonawca, który dokończy inwestycję.