Mieszkańcy poparli pomysł

W piątek oficjalnie odsłonięty zostanie pomnik Pastoriusa. Inicjator pomysłu, w rozmowie z nami wyjaśnia, dlaczego pomnik nadwornego historyka powinien stać w Głogowie.
Pomnik Pastorius Głogów

Wykonany z piaskowca pomnik głogowianina Joachima Pastoriusa powstał z inicjatywy mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Dlaczego Joachim Pastorius?

Joachim Pastorius urodził się w Głogowie. Był nadwornym historykiem polskich królów Władysława IV i Jana Kazimierza. Pełnił również funkcje sekretarza królewskiego, historiografa, dyplomaty, lekarza i duchownego. Pozostawił po sobie przeszło 250 różnorodnych publikacji ─ opowiada pomysłodawca i członek Towarzystwa Ziemi Głogowskiej, Dariusz Czaja.

Pomnik znalazł się we wniosku złożonym przez Dariusza Czaję w ramach Głogowskiego Budżetu Obywatelskiego i zyskał duże poparcie mieszkańców miasta (ok. 800 głosów).

Inicjator pomysłu pomnika Pastoriusa zakłada, że postument ten, obok kwestii upiększenia samego skweru, stanie się koleją atrakcją na turystycznej mapie Głogowa.

Posłuży również jako, element dydaktyczno-edukacyjny dla samych głogowian, w tym też najmłodszych, którzy mogliby w ten sposób poznać dzieje swojej małej ojczyzny. Bo Głogów ma wspaniałą historię i mamy czym oraz kim się chwalić. Warto w tym miejscu również dodać, że jeszcze bieżącym roku na tym samym skwerze powinien pojawić się kolejny postument innego wielkiego głogowianina Kaspra Elyana, który jako pierwszy na ziemiach polskich wydrukował tekst w języku polskim ─ mówi Dariusz Czaja.

Odsłonięcie pomnika Joachima Pastoriusa odbędzie się na skwerze Zygmunta Starego w piątek 29 marca o godzinie 16.00.

Tuż po oficjalnym odsłonięciu monumentu, w pobliskim Centrum Informacji Turystycznej odbędzie się odczyt Dariusza Czai pt. „Joachim Pastorius ab Hirtenberg z Głogowa (1611-1681) – szkic biograficzny”.

Pomnik Pastorius Głogów