Wykonany z piaskowca pomnik głogowianina Joachima Pastoriusa powstał z inicjatywy mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego.
Dlaczego Joachim Pastorius?
─ Joachim Pastorius urodził się w Głogowie. Był nadwornym historykiem polskich królów Władysława IV i Jana Kazimierza. Pełnił również funkcje sekretarza królewskiego, historiografa, dyplomaty, lekarza i duchownego. Pozostawił po sobie przeszło 250 różnorodnych publikacji ─ opowiada pomysłodawca i członek Towarzystwa Ziemi Głogowskiej, Dariusz Czaja.
Pomnik znalazł się we wniosku złożonym przez Dariusza Czaję w ramach Głogowskiego Budżetu Obywatelskiego i zyskał duże poparcie mieszkańców miasta (ok. 800 głosów).
Inicjator pomysłu pomnika Pastoriusa zakłada, że postument ten, obok kwestii upiększenia samego skweru, stanie się koleją atrakcją na turystycznej mapie Głogowa.
─ Posłuży również jako, element dydaktyczno-edukacyjny dla samych głogowian, w tym też najmłodszych, którzy mogliby w ten sposób poznać dzieje swojej małej ojczyzny. Bo Głogów ma wspaniałą historię i mamy czym oraz kim się chwalić. Warto w tym miejscu również dodać, że jeszcze bieżącym roku na tym samym skwerze powinien pojawić się kolejny postument innego wielkiego głogowianina Kaspra Elyana, który jako pierwszy na ziemiach polskich wydrukował tekst w języku polskim ─ mówi Dariusz Czaja.
Odsłonięcie pomnika Joachima Pastoriusa odbędzie się na skwerze Zygmunta Starego w piątek 29 marca o godzinie 16.00.
Tuż po oficjalnym odsłonięciu monumentu, w pobliskim Centrum Informacji Turystycznej odbędzie się odczyt Dariusza Czai pt. „Joachim Pastorius ab Hirtenberg z Głogowa (1611-1681) – szkic biograficzny”.
