27 marca – Międzynarodowy Dzień Teatru

Dziś Międzynarodowy Dzień Teatru. Zaglądamy więc do wrocławskiej pracowni Tomasza Rodzińskiego, który wykonuje popiersie patrona naszego teatru – Andreasa Gryphiusa.
Wizualizacja Teatru im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie

Popiersie Andreasa Gryphiusa, które stanie nad głównym wejściem do naszego teatru, będzie miało 1.4 m wysokości i będzie wykonane z piaskowca.

Tomasz Rodziński podczas tworzenia rzeźby
Tomasz Rodziński podczas tworzenia rzeźby.

Andreas Gryphius jest autorem „Piasta”, który – przetłumaczony przez dra Marcina Błaszkowskiego – zostanie wystawiony jako przedstawienie inaugurujące otwarcie.

Dwa popiersia Andreasa Gryphiusa
Dwa popiersia Andreasa Gryphiusa.

Andreas Gryphius był jednym z najważniejszych pisarzy języka niemieckiego. „Piast” to jeden z jego najtrudniejszych tekstów, z jakimi miałem do czynienia. Pojawiają się tam słowa, które już nie są używane w języku niemieckim. Niektóre konstrukcje są przestarzałe lub bardzo trudne do zrozumienia ze względu na to, że cała sztuka jest pisana wierszem. Całość ma 6 aktów” – tłumaczy dr Błaszkowski.

Wizualizacja Teatru im. Andreasa Gryphiusa w dzień
Wizualizacja Teatru im. Andreasa Gryphiusa w dzień.

„Piast” Gryphiusa ukaże się także drukiem. Sztuka poświęcona jest Jerzemu Wilhelmowi legnickiemu, który był ostatnim księciem z dynastii Piastów. Niestety zmarł w wieku 15 lat z powodu gorączki, której nabawił się na polowaniu. Przedwczesna śmierć młodego Jerzego zakończyła nie tylko linię Piastów, ale spowodowała, że utwór napisany przez Gryphiusa – właśnie na cześć tego księcia – nie zdobył ważnej pozycji w historii literatury europejskiej.

Stała scena teatralna w Głogowie to początek XIX wieku. Mieściła się w budynku Komödienhaus, który później otrzymał nazwę Teatru Miejskiego. A pierwsza trupa, która podjęła się prowadzenia stałych sezonów teatralnych w Głogowie, należała do aktora i dyrektora Antona Fallera.

Dziś, po 74 latach, Teatr im. Andreasa Gryphiusa wraca do mieszkańców. Jesienią tego roku zakończą się prace nad jego odbudową.

O głogowskim teatrze, w dniu jego święta, można przeczytać więcej tu: http://www.glogow.pl/tzg/bibioteka_mulimedialna/teatr.pdf.