Popiersie Andreasa Gryphiusa, które stanie nad głównym wejściem do naszego teatru, będzie miało 1.4 m wysokości i będzie wykonane z piaskowca.

Andreas Gryphius jest autorem „Piasta”, który – przetłumaczony przez dra Marcina Błaszkowskiego – zostanie wystawiony jako przedstawienie inaugurujące otwarcie.

– Andreas Gryphius był jednym z najważniejszych pisarzy języka niemieckiego. „Piast” to jeden z jego najtrudniejszych tekstów, z jakimi miałem do czynienia. Pojawiają się tam słowa, które już nie są używane w języku niemieckim. Niektóre konstrukcje są przestarzałe lub bardzo trudne do zrozumienia ze względu na to, że cała sztuka jest pisana wierszem. Całość ma 6 aktów” – tłumaczy dr Błaszkowski.

„Piast” Gryphiusa ukaże się także drukiem. Sztuka poświęcona jest Jerzemu Wilhelmowi legnickiemu, który był ostatnim księciem z dynastii Piastów. Niestety zmarł w wieku 15 lat z powodu gorączki, której nabawił się na polowaniu. Przedwczesna śmierć młodego Jerzego zakończyła nie tylko linię Piastów, ale spowodowała, że utwór napisany przez Gryphiusa – właśnie na cześć tego księcia – nie zdobył ważnej pozycji w historii literatury europejskiej.
Teatr przed odbudową, sierpień 2017. Wnętrze odbudowywanego teatru, marzec 2019.
Stała scena teatralna w Głogowie to początek XIX wieku. Mieściła się w budynku Komödienhaus, który później otrzymał nazwę Teatru Miejskiego. A pierwsza trupa, która podjęła się prowadzenia stałych sezonów teatralnych w Głogowie, należała do aktora i dyrektora Antona Fallera.
Teatr przed odbudową, sierpień 2017. Wnętrze odbudowywanego teatru, marzec 2019.
Dziś, po 74 latach, Teatr im. Andreasa Gryphiusa wraca do mieszkańców. Jesienią tego roku zakończą się prace nad jego odbudową.
O głogowskim teatrze, w dniu jego święta, można przeczytać więcej tu: http://www.glogow.pl/tzg/bibioteka_mulimedialna/teatr.pdf.