Św. Hieronim zostanie pokazany

Obraz przedstawiający św. Hieronima jest jedną z najcenniejszych pamiątek po dawnym Głogowie, jaka uchowała się po wojennej zawierusze. Jeszcze przed świętami wielkanocnymi będzie on pokazany w głogowskim Muzeum Archeologiczno – Historycznym.
Obraz sw hieronim muzeum Głogów

Przed wojną obraz przedstawiający św. Hieronima był ozdobą głogowskiej kolegiaty. Jego losu tuż po wojnie nie do końca są znane. Hieronim ostatecznie trafił w ręce ojców Redemptorystów i znajdował się w należącym do nich muzeum w Bardzie Śląskim.

Ponad dziesięć lat temu podjęte zostały działania, których celem był powrót świętego do Głogowa. Zostały one sukcesem w marcu 2009 roku. Obraz, którego właścicielem nadal jest parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jako depozyt trafił do głogowskiego muzeum.

– Święty Hieronim pokazywany był w Muzeum Archeologiczno – Historycznym już na wystawie „Aliquantulum”, podczas której prezentowane były sakralne zabytki po dawnym Głogowie. W ubiegłym roku można było podziwiać obraz w Muzeum Narodowym we Wrocławiu podczas wystawy zatytułowanej „Moda na Cranacha”. Teraz przygotowujemy się ponownie do pokazania Hieronima w naszym muzeum. Tym razem będzie to wystawa długoterminowa, do czasu powrotu obrazu do kolegiaty – informuje Waldemar Hass, zastępca dyrektora Muzeum Archeologiczno – Historycznego.

Święty Hieronim zaprezentowany będzie w formie galerii jednego obrazu. Obok niego znajdą się także informacje na temat zarówno dzieła, jak i głogowskiej kolegiaty. Uroczyste otwarcie ekspozycji odbędzie się w kwietniu, przed Wielkanocą.

Data namalowania obrazu przedstawiającego św. Hieronima nie jest dokładnie znana. Przyjmuje się, że powstał on pomiędzy 1510 a 1530 rokiem. Nie jest również znany jego autor i tu również przyjmuje się, że był to artysta związany ze szkołą naddunajską, której przedstawicielem był między innymi Lucas Cranach, którego dzieło – „Madonna z dzieciątkiem” także było ozdobą głogowskiej kolegiaty.

Postać św. Hieronima została namalowana temperą na lipowej desce. W 2010 roku obraz został poddany konserwacji.

Autor: Maciej Iżycki