Z cyklu – edukacja ekologiczna: papier

Czy wyrzucanie śmieci może być kłopotliwe? Okazuje się, że pod pewnym względem – tak. W pierwszej części edukacji ekologicznej przedstawiamy kilka faktów dotyczących wyrzucania papieru.
Obrazek przedstawia pojemnik na śmieci papierowe

Czy każdy rodzaj papieru możemy wrzucać do pojemników na papier? Ktoś powie: papier to papier, mogę wrzucać! Niestety, w praktyce nie jest to takie proste. Do pojemników z papierem możemy wrzucać wiele rodzajów papieru, choć jest kilka wyjątków.

Przede wszystkim papier nie może być brudny – chodzi tu głównie o tłuszcz. Woda nie jest problemem – papier może być wilgotny lub mokry. Po drugie, nie wszystko, co potocznie nazywamy papierem jest nim. Na przykład opakowanie po maśle papierem nie jest. Takie opakowanie zawiera papier natłuszczony i folię aluminiową. Podobnie rzecz wygląda z opakowaniami po cukierkach i batonikach – najczęściej jest to folia. Nie wrzucajmy też tapet i worków po cemencie. Nie jest wskazane wrzucanie do „papierów” kartonów po soku czy mleku, ponieważ są to odpady wielomateriałowe, a ten należy wrzucać do pojemnika z siatki.

Do pojemnika na papier możemy wrzucać np. karton po butach. Możemy także wyrzucić karton po pizzy, ale tylko wtedy, gdy jest czysty. Jeśli jest zabrudzony resztkami sosu i żywności, to wrzućmy go do odpadów zmieszanych, ponieważ taki karton nie nadaje się do przetworzenia. Do pojemnika na papier na pewno możemy wrzucać kolorowe gazety i katalogi, paragony oraz całe zeszyty i książki wraz ze zszywkami (nie trzeba ich wyciągać). 

Zachęcamy do segregowania zgodnie ze sztuką!

Źródło: GPK-SUEZ